Nagrade bolonjskega knjižnega sejma 2019

NAGRADE

Nagrade bolonjskega knjižnega sejma bi lahko razdelili v nekaj glavnih sekcij.

Nagrado BolognaRagazziAward (BRAW) podeljujejo od leta 1966 in je razdeljena v različne kategorije (Fiction, Non Fiction, New Horizon, Opera Prima, letos prvič kategorija Toddler). Gre torej za nagrado, ki jo prejmejo najboljša ilustrirana leposlovna dela, neleposlovna dela, najbolj inovativne knjige, prvenci in letos prvič še najboljša dela za malčke preteklega leta. Poleg glavnega zmagovalca kategorije, žiranti razglasijo še tiste, ki so si prislužili posebne omembe.

Bolonjski knjižni sejem od leta 2012 podeljuje tudi BolognaRagazzi Digital Award za najbolj inovativne digitalne pristope k založništvu in izdajanju interaktivnih vsebin za otroke. Nagrado podeljujejo v sodelovanju z ameriškim Children’s Technology Review.

Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year (BOP), nagrado za najboljše založnike leta, podeljujejo od 2013. Nagrado podelijo izstopajočim založniškim hišam vseh šestih regij sveta (Afrika, Osrednja in Južna Amerika, Severna Amerika, Azija, Evropa, Oceanija).

Že nekaj let podeljujejo še International Award for Illustration Bologna Children’s Book Fair – Fundación SM (denarna nagrada in možnost izdaje knjige za najboljšega ilustratorja ali ilustratorko pod 35-im letom starosti, ki tisto leto s svojim delom sodeluje na sejmu), ARS IN FABULA Grant Award (nagrada za nadaljevanje izobraževanja na področju ilustracije), The Strega Prize Ragazze e Ragazzi (nagrada, ki jo podeljujejo najboljšim knjigam otroci in najstniki iz stotih različnih italijanskih šol), Carlo Poesio Award (letošnja noviteta nagrad bolonjskega knjižnega sejma, ki jo podelijo najboljši strokovni disertaciji iz področja mladinske književnosti).

Nagrajena dela bolonjskega knjižnega sejma 2019 so:

BRAW FICTION (LEPOSLOVJE)
Vojtech Masek in Chrudos Valousek: Panáček, pecka, švestka, poleno a zase panáček
Posebne omembe: Tom Haugomat: À travers, Icinori: Et puis, Kwon Jeong-saeng in Yoon Mi-sook: The Moon over the Apple Orchard

BRAW NON FICTION (NELEPOSLOVJE)
Isabel Minhós Martins in Bernardo P. Carvalho: Atlas das viagens and dos exploradores: As viagens de monges naturalistas e outros viajantes de todos os tempos e lugares
Posebne omembe: Johannes Amos Comenius in Paulo Kreutzberger: Orbis Sensualium Pictus: El mundo en imágenes, Bruno Gibert: Chaque seconde dans le monde, Marta Breen in Jenny Jordahl: Kvinner the kamp: 150 års kamp for frihet, likhet og søsterskap, Jessie Magana in Magali Attiogbé: Rue des Quatre-Vents

BRAW OPERA PRIMA (PRVENEC)
Jessica Love: Julian Is a Mermaid
Posebne omembe: Chae Seung-yeon: A Shadow, Sangma Francis in Lisk Feng: Everest

BRAW NEW HORIZONS (NOVI HORIZONTI)
David Hockney, Martin Gayford in Rose Blake: A History of Pictures for Children
Posebna omemba: Vicente Ferrer (ur.): Museo Media Vaca

BRAW TODDLER (MALČKI)
Bàrbara Castro Urío: A dormir, gatitos
Posebne omembe: Xavier Deneux: Mes animaux tout doux du jardin, Richard Van Camp in Julie Flett: We Sang You Home, Dominika Czerniak-Chojnacka: Kominiarz-Piekarz
Življenjsko delo: Attilio Cassinelli (I tre porcellini, Topo di campagna e topo di città, Riccioli d’Oro, I musicanti di Brema, Cappuccetto Rosso, Il principe Ranocchio, Il leone e il topo)

BRAW DIGITAL (DIGITALNO ZALOŽNIŠTVO)
The Gardens Between (The Voxel Agents in Soft Science), Wonderscope: A Brief History of Amazing Stunts (Beth Garrod in Preloaded), Montessori Preschool (Edoki Academy), Bayam (Bayard, Tobo Studio)
Posebne omembe: Affamato Come un Lupo (Silvia Borando, Anna Beozzi, Paulo Chiarinotti, Amedeo Perri in Silvia Borando), Spitkiss (Morten Brunbjerg, Anne Sigismund in Murray Somersville), Fiete World (Ahoiii Entertainment UG), Ghost-O-Matic (Japhet Asher), Lexi’s World (Josh On), MixerPiece (Giuseppe Ragazzini), Kidomi (Fingerprint Digital Inc.)

BOP BEST PUBLISHER OF THE YEAR (NAJBOLJŠI ZALOŽNIKI LETA)
Sub-Saharan Publishers (Afrika), Locus Publishing Company (Azija), Orfeu negro (Evropa), Comme des géants (Severna Amerika), Limonero (Srednja in Južna Amerika), Scribble Kids’ Books (Oceanija)

Obrazložitve nominiranih in nagrajenih del letošnjega bolonjskega knjižnega sejma si lahko preberete na njihovi spletni strani: http://www.bookfair.bolognafiere.it/en/bologna-childrens-book-fair-awards/5661.html

Nagrade bolonjskega knjižnega sejma 2018

NAGRADE

Včeraj se je v Bologni končal že 55. bolonjski knjižni sejem, posvečen otroškim in mladinskim knjigam. V sklopu sejma vsako leto podelijo nagrade izstopajočim avtorjem in njihovim delom. Bologna Ragazzi nagrade so razdeljene v naslednje kategorije: najboljše leposlovno delo, najboljše neleposlovno delo in Opera Prima za najboljši prvenec. Vsako leto podelijo še nagrado Novi horizonti za posebej inovativno knjigo, nagrado za najboljšo knjigo o umetnosti, arhitekturi in dizajnu ter nagrado za najboljšo knjigo, ki obravnava agrikulturo, organsko kmetijstvo, prehrano itd. V zadnjih letih nagrajujejo tudi dela v posebni kategoriji, posvečeni digitalnemu založništvu in interaktivnim medijem. Posebej nagradijo tudi izstopajoče založbe, ki delujejo na področju mladinske literature.

Nagrajena dela bolonjskega knjižnega sejma 2018 so:

BRAW FICTION (LEPOSLOVJE)
Alex Cousseau in Charles Dutertre: L’Oiseau Blanc
Posebne omembe: Raúl Guridi: Dos caminos, Hanna Konola: Tuulen vuosi, Florie Saint-Val in Etienne Exbrayat: Otto, Olga Tokarczuk in Joanna Concejo: Zgubiona dusza

BRAW NON FICTION (NELEPOSLOVJE)
Romana Romayshyn in Andriy Lesiv: Loudly Softly in a Whisper
Posebne omembe: Florence Pinaud in Julien Billaudeau: Louis Pasteur: enquetes pour la science, Adrien Parlange: Le Ruban, Britta Teckentrup: Egg

BRAW OPERA PRIMA (PRVENEC)
Sol Undurraga: La plage
Posebne omembe: An Hyo-Iim: Who Are You, Corrina Luyken: The Book of Mistakes, Pierre Zenzius: L’ascension de Saussure

BRAW ART, ARCHITECTURE AND DESIGN (UMETNOST, ARHITEKTURA IN DIZAJN)
Aurelién Debat: Cabanes
Posebne omembe: Jin-ho Jung: Wall, Johannes Vogt in Felicitas Horstschafer: Haus, Joanne Liu: My Museum, Madalena Matoso: Wytwornik gora!

BRAW NEW HORIZONS (NOVI HORIZONTI)
Bae Yoo Jeong: Tree Dancing

BRAW BOOKS&SEEDS (KNJIGE IN SEMENA)
Sophie Vissiere: Le Potager d’Alena

BRAW  DIGITAL (DIGITALNO ZALOŽNIŠTVO)
Old Man’s Journey (Broken Rules), Mammals (Tinybop, Inc.), iBugs AR (Carlton Books), Slice Fractions 2 (Ululab), Fox & Sheep Movie Creator (Fox & Sheep)
Posebne omembe: Alien AR (Carlton Books), Cache-cache ville/Hide & Seek City (Vincent Godeau in Agathe Demois), Fiete Hide & Seek (Ahoiii Entertainment), Puppet Pals 2 (Polished Play), We ARGH Pirates! (Avokiddo)

BOP BEST PUBLISHER OF THE YEAR (NAJBOLJŠI ZALOŽNIKI LETA)
Jacana Media (Afrika), Fukuinkan Shoten Publishers (Azija), Dwie Siostry Publishers (Evropa), Éditions D’eux (Severna Amerika), Ediciones Tecolote (Srednja in Južna Amerika), OneTree House (Oceanija)

Obrazložitve nagrajenih del in ustvarjalcev si lahko preberete na uradni spletni strani bolonjskega knjižnega sejma: http://www.bookfair.bolognafiere.it/en/bologna-childrens-book-fair-awards/bolognaragazzi-award-braw/2018-winners/2225.html